Expedice 12 : Co Ježíš říkal

58. Ježíšovo podobenství

Na úvod si přečtěte verš pod obrázkem.

V době, kdy byla tato kniha napsána, byla rekordně největší dýně na světě velká 1 810,5 liber, což je 821,228 kg; vyrostla ve Wisconsinu v roce 2010. Semínko dýně by se ti při tom vešlo na prst. Zkus zjistit, jestli byl do současnosti tento rekord překonaný. Můžeš se kouknout do knihy rekordů nebo to najít online.

Zkoušel jsi někdy zasadit semínka? Jak se to to povedlo? Vyrostlo z nich něco?

Jak velká byla rostlina, kterou jsi vypěstoval? Byla o hodně větší než semínka, se kterými jsi začínal?

Co jiného začíná jako malé, ale roste to a roste, až je to mnohem větší? Dokážeš vymyslet pokus, kterým bys ukázal, jak se to stane?
Ježíšovo podobenství
"Kdo má uši, slyš!“ Matouš 13,9

Co se stalo předtím...

Není snadné popsat něco tak pozoruhodného, jako je Boží Království, proto Ježíš používal obrazy, kterým ho mohl připodobnit. Boží Království poroste a bude se šířit – a být jeho součástí je nejúžasnější věc na světě.

Přečtěte si společně: Matouš 13,31-33.40-46

Ještě jiné podobenství jim předložil: „Království nebeské je jako hořčičné zrno, které člověk zasel na svém poli;
je sice menší než všecka semena, ale když vyroste, je větší než ostatní byliny a je z něho strom, takže přilétají ptáci a hnízdí v jeho větvích.“
Pověděl jim i toto podobenství: „Království nebeské je jako kvas, který žena vmísí do tří měřic mouky, až se všecko prokvasí.“
(...)
Tak jako se tedy sbírá plevel a pálí ohněm, tak bude i při skonání věku.
Syn člověka pošle své anděly, ti vyberou z jeho království každé pohoršení a každého, kdo se dopouští nepravosti,
a hodí je do ohnivé pece; tam bude pláč a skřípění zubů.
Tehdy spravedliví zazáří jako slunce v království svého Otce. Kdo má uši, slyš!“
„Království nebeské je jako poklad ukrytý v poli, který někdo najde a skryje; z radosti nad tím jde, prodá všecko, co má, a koupí to pole.
Anebo je království nebeské, jako když obchodník, který kupuje krásné perly,
objeví jednu drahocennou perlu; jde, prodá všecko, co má, a koupí ji.

Co se stalo potom...

V jiném ze svých podobenství popisoval Ježíš síť ryb. Dobré ryby si rybář nechá, ale ty špatné zahodí. Na tomto příběhu Ježíš ukazuje, že ne každý se stane součástí Božího Království.

Pátrej v Bibli

Hledej v Bibli odpovědi na otázky uvedené k tomuto příběhu v knize Expedice Bible na straně 78.

Víš, že... ?

Hořčičné semínko Černá hořčice se pěstovala, aby ochutila jídlo a získával se z ní olej. Její semínka jsou malá, ale může z nich vyrůst až 5 metrů vysoký strom.

Kvasnice nebo kvásek se při výrobě chleba smíchají s moukou a vodou nebo olejem. Chlebové těsto se promíchá a pak se nechá nějakou dobu odležet na teplém místě. Když kvasnice reagují s vodou a škrobem v mouce, uvolňuje se plyn, který je zachycován těstem a způsobuje, že těsto kyne nebo „roste“.

Růst v Božím Království Ježíš vyprávěl tyto příběhy o stromu, který roste z maličkého semínka a o těstě, které „roste“, jako podobenství toho, jak roste Boží království, z malých začátků. Zkus se svým biblickým průvodcem přijít na to, co asi Bůh chce v konkrétních oblastech tvého života a v životech lidí, které znáš.

Být v Božím Království Boží Království trvá navždy. Nemůže být ztraceno, ukradeno nebo rozbito – a je skutečností už teď, přestože ještě není úplné. Ježíš nám to oznámil a stane se to, i když nevidíme, kde jsme teď. Stává se stále skutečnějším, jak je zlo nahrazováno dobrem.. my všichni můžeme být jeho součástí, když si vybereme dobré místo zlého, a když budeme pomáhat dělat věci tak, jak je Bůh chce.

 

Mluv s Bohem

Popros Boha, aby ti ukázal, jakou roli máš hrát v jeho Království.

Popřemýšlej

Tohle se stalo, když si spolu četly tento biblický příběh Ellie a Jenny.

Ellie je 9 a žije v Tasmánii.

Ellie se zeptala: „Co znamená, když se řekne, že nebe je jako hořčičné semínko, ale bude opravdu velké?“

Jenny řekla: „Semínko je malé, ale vyroste v něco velkého. Když uděláme něco pro někoho jiného, třeba když k němu budeme laskaví, může se to zdát jako něco malého, ale pro toho člověka to může znamenat velkou změnu. Když to takto bude dělat více lidí, bude ta změna ještě větší. Takže něco, co vypadá jako malý začátek, může nakonec způsobit, že svět bude více takový, jaký ho Bůh plánoval, a bude lepším místem pro mnoho lidí: to znamená přinést nebeské království.“

Co na to říkáš?

Jaké jsou tvoje otázky či odpovědi? Poděl se o ně s dalšími účastníky Expedice! (vložit možnost nahrávání)

Vyzkoušej si...

Zkus jestli funguje Ježíšovo podobenství o tom, jak něco vyroste z malých začátků. Najdi si recept na výrobu chleba a zkus ho upéct. Ujisti se, že se v tvém receptu používá kvásek, nebo pokud máš hotovou směs, podívej se na seznam ingrediencí, jestli zahrnuje i kvasnice. Sleduj, co se s těstem stane a o kolik nakyne a naroste.

Můžeš zkusit zároveň upéct ještě jeden chleba, ale v tom kvasnice vynechat a oba výsledky pak porovnat.

(Pokud máš nějakou potravinovou alergie, ujisti se, že můžeš jíst všechny ingredience, které používáš.)